OBALY 2018 OBALY 2018
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Digitalizace a svět obalů


Digitální výroby obalů se veletrh OBALY dotkl již v minulém ročníku při úspěšné prezentaci malonákladového obalového centra, na kterém participovaly se svými technologiemi a materiály společnosti Antalis, CT Praha, Komfi, Macron a Xerox. Při digitální výrobě obalů odpadá složitá příprava, výroba tiskových forem i planžetových vysekávacích desek. Do výroby jsou zapojeny obvykle kvalitní grafické a CAD SW, digitální tisk a digitální výsek v podobě plotru či laseru. S takto minimalizovanou výrobou je možné mnohem pružněji reagovat na zpracování menších a středních zakázek. Do budoucna se předpokládá, že digitální výroba obalů bude optimalizována i na velké objemy zakázek. Na proměny výroby musí být producenti však připraveni již dnes. Jak veletrh REKLAMA POLYGRAF, tak veletrh OBALY budou v květnu prezentovat řadu technologií, ať již ve spojení s digitálním tiskem, tak i výsekem. Vše samozřejmě za pomoci výkonných HW a SW aplikací.

 

Digitální tisk má v segmentu obalů stále vzrůstající tendenci a tento trend bude dále pokračovat. Podle Smithers PIRA celosvětově poroste mezi lety 2015 a 2020 složená roční míra digitálně potištěných obalů zhruba o 16 %. Prakticky od počátku jsou s vývojem digitálních tiskových strojů spjati významní producenti typu HP Indigo, Durst, Xerox, Konica Minolta, Kodak a mnohé další. Dnes se navíc digitálním tiskem zabývají i leadeři z oblasti konvenčních tiskových technologií.

Digitálně potištěné archy dnešní producenti zpracovávají buď klasickým výsekem (planžetou) nebo opět digitálně, tedy bez potřeby vysekávací desky. Zařízení typu řezací plotr či laser pracuje pouze s daty z PC. Jednotlivé hladiny ve výkresu zároveň definují použití příslušného nástroje.  U laserového výseku je navíc oproti noži možné realizovat i ty nejjemnější rastry.

 

Digitální tisk na výstavišti osloví i obaláře

 

Vystavovatelé z řad producentů i dodavatelů digitálních tiskových zařízení (především tiskových plotrů) jsou na výstavišti PVA EXPO PRAHA zastoupeni již řadu let a nejinak tomu bude i na ročníku 2018. Dnešní výrobci digitálních strojů se snaží vyvíjet technologie tak, aby korespondovaly s co největší škálou materiálů a navíc přinášely excelentní kvalitu. A ještě jeden velký posun zaznamenávají jak vystavovatelé, tak i návštěvníci. Zatímco donedávna byl digitální tisk směřován hlavně na oblast čisté polygrafie, reklamy či signmakingu, dnes vývoj směřuje k obalům. Tedy dochází k nabídce strojů větších formátů pro materiály o vyšších plošných hmotnostech, tak aby byly maximálně použitelné ve světě packagingu. Díky pokročilé automatizaci lze už dnes tisknout za den mnohem více zakázek s nižším tiskovým nákladem. O možnosti personalizace, která patří k hlavním nástrojům k oslovování individuálních zákazníků, ani nemluvě.

 

Snadná uživatelská rozhraní a rozšířené možnosti SW aplikací

 

Konstrukce obalů dnes využívá řadu profi nadstavbových CAD SW. Mezi ně patří ArtiosCAD, EngVIew Package Designer, ImpactCAD, Kasemake, Verpack a mnohé další. Všechny mají silný benefit v parametrických knihovnách. S kapkou nadsázky lze zadat typ materiálu a změnit tři hlavní rozměry a konstrukce obalu se přepočítá přímo na míru zadání. Silnými nástroji jsou i 3D vizualizační moduly, kdy je možné si obal i s potiskem ještě před realizací prohlédnout, třeba i na konkrétní scéně (např. regálech s konkurenčními produkty).

V souvislosti s digitálním tiskem hovoříme často prakticky o neomezené míře individualizace či personalizace. I zde SW vývojáři nabízejí řadu řešení, jak snadno připravit data z původních grafických návrhů, vytvořených např. v produktech Adobe (Illustrator, Photoshop, InDesign, Acrobat).

Aplikace Mosaic HP Smart-Stream umožňuje snadné vytvoření variabilních dat, které se liší nejenom textem či barvou, ale třeba i posunutím obrazu, deformací, zvětšením, rotací či vygenerovanými barevnými kombinacemi některých prvků. Tímto způsobem lze vytvořit nekonečné řady personalizovaných obalů se společným grafickým základem.

 


Více
Plán výstaviště

Závěrečná zpráva RP 2017

Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje