OBALY 2019 OBALY 2019
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Veletrh OBALY a Obal roku letos společně!


Veletrh OBALY je vhodně tématicky spojen nejenom s veletrhem REKLAMA POLYGRAF, ale neméně šťastné je i jeho propojení s prestižní soutěží Obal roku. Tuto soutěž organizuje Obalová asociace SYBA, která na ni jako jediný subjekt v Čechách obdržela i certifikaci. Pro úspěšné přihlašovatele to tedy znamená i možný vstup do mezinárodní World Star (organizuje WPO, World Packaging Organisation), jinými slovy - zúčastnit se klání o obalového „Oskara“.

 

Hodnocení posledních pár ročníků Obalu roku probíhalo v prostorech Meet Factory. Letos poprvé je změna! Porota se nad přihlášenými exponáty sejde na výstavišti PVA v Praze v Letňanech.  Hodnotit se bude první dva dny konání veletrhu a benefitem jak pro přihlašovatele, tak především pro návštěvníky je fakt, že po celou dobu veletrhu budou přihlášené obaly prezentovány v hale 6.

 

Hodnocení a prezentace probíhají pod názvem OBAL ROKU = VĚC VEŘEJNÁ

 

Cílem soutěže je vyzdvihnout a následně propagovat nejlepší myšlenky, inovace a technologie v oblasti balení, které se na  trhu objevují. Obalová řešení jsou členěna dle oblasti použití do 11 kategorií: POTRAVINY, NÁPOJE, KOSMETIKA, FARMACEUTICKÉ PRODUKTY, ČISTICÍ A PRACÍ PROSTŘEDKY,  ELEKTRONIKA A SPOTŘEBIČE, AUTOMOTIVE (přepravní a průmyslové obaly), DÁRKOVÉ OBALY, ETIKETY, POP&POS displeje, TECHNOLOGIE, OSTATNÍ.               

 

Marketingové benefity jsou značné

Za dobu svého trvání získal Obal roku již velmi vysoké renomé a tuto značku oceňují nejenom výrobci obalů, ale i jejich klienti, tedy producenti zboží. Významným benefitem je velká marketingová podpora vítězných obalů. Organizátor soutěže, Obalová asociace SYBA, vítězné exponáty zviditelňuje na všech významných akcích, na kterých participuje. Mezi ně patří PackSummit 2018, OBALOVÁ AKADEMIE, veletrhy Interpack Dusseldorf, OBALY 2018 v PVA Letňany, EMBAX a další. Vítězové jsou propagováni i přes mediální partnery (mediální propagace akce až do výše 100 000 Kč). Marketingovou podporu nezískává jen přihlašovatel obalu či produktu, ale i výrobce, designér či konstruktér řešení. Vedle certifikátu vítězové získávají i originální trofej a hlavně, jak již bylo řečeno, možnost nominace do WorldStar Awards. Krom ocenění v jednotlivých kategoriích, nechybí ani zlatá, stříbrná a bronzová cena předsedkyně poroty či speciální ocenění Save Food a Cena spotřebitele (speciální ocenění udílené spotřebiteli, data jsou získávána průzkumem agenturou Kantar Millward Brown).

 

Zajímavých řešení bylo, je a bude (?) na Obalu roku hodně

Porota je každoročně mile překvapena vysokou úrovní obalů, materiálů i potisku. K zajímavým kategoriím patří poměrně nová kategorie Technologie. Ta v loňském roce překvapila hned několikrát. Zlatou cenu předsedkyně poroty si po zásluze odnesl Continental Automotive Czech Republic s.r.o. za své řešení DIGI – 3D tray pro automotiv, kde byly optimálně využity výhody 3D tisku. K vítězným exponátům v této kategorii patřila i technologie, kterou prezentoval později na výstavišti PVA tradiční (tedy i letošní) vystavovatel veletrhu REKLAMA POLYGRF, společnost Xerox. Jeho technologii používá totiž i známá společnost INDIGOPRINT s. r. o., loňský přihlašovatel a zároveň i jeden z vítězů Obalu roku v kategorii Procesy a technologie.  Nad obalem této společnosti  je možné okusit, jak působí obal, do jehož vnímání zapojujeme vedle zraku i hmat. U obalu je použita skládačková lepenka o plošné hmotnosti 350 g/m2, která je digitálně potištěna v CMYK, po tisku byl použit hmatově výrazný způsob laminace soft touch, který nejenom dodá potřebný sametový efekt, ale zároveň připraví podklad pro digitální přenos metalické folie a vytvoření atraktivního efektu digitální ražby.

Uzávěrka letošního ročníku soutěže Obal roku je 15. 5. 2018 a již od 29. 5. budou moci návštěvníci veletrhů REKLAMA POLYGRAF OBALY sledovat nejenom v živém přenosu jejich hodnocení odbornou komisí, ale hlavně se jimi inspirovat.

www.obalroku.cz


Více
Plán výstaviště

Závěrečná zpráva RP 2017